Audi Challenge Aarhus Halvmarathon

Foto: Simon Mikkelsen 3999 billeder

Søndag d. 9. september lød startskudet for dette års udgave af Aarhus Halvmarathon, denne gang med Audi som hovedsponsor. De 21,0975 km startede og sluttede i Viby og gik derfra ind til midtbyen omkring Rådhuset, Musikhuset Aarhus og ARoS, ned langs åen og ad Vestergade ud til stierne ved det smukke område langs Brabrand Sø hvorfra man igen løb op til målstregen i Viby.

Der er billeder fra starten, 10 km (alle løbere) og 20 km (desværre ikke de første, men fra ca. sluttid 1:36:00). Find lettest dig selv ved at lægge din bruttotid for hhv. 10 og 20 km til starttidspunktet 11:08:23.

Se også http://spotted.stiften.dk/gallerier/audi-challenge-halvmaraton-2012

Rystede og slørede billeder er ikke slettet.

Moesgaard Vikingedage 2026 Søndag
· 72 billeder

Moesgaard Vikingedage 2026 Søndag

Søndag summede Moesgaard af liv, da Vikingedagene bød på historiske oplevelser for både børn og voksne. Besøgende kunne opleve vikingelejre, se imponerende kampe og få indblik i datidens håndværk og dagligliv. Arrangementet tiltrak mange interesserede, som nød en dag i historiens tegn under åben himmel. De levende formidlinger og autentiske omgivelser gjorde fortiden nærværende for publikum.

Af Per Leth Jensen

Moesgaard Vikingedage
· 158 billeder

Moesgaard Vikingedage

Strand og skove ved Moesgaard var et samlingspunkt for vikinger fra hele verden, og gav besøgende en uforglemmelig oplevelse af at træde ind i en tidslomme fyldt med historiefortælling, offerplads, vikingeskibe, gøglere og handlende, der solgte alt fra mjød til håndlavede smykker.

Af Lise Nielsen

Poul Krebs i Friheden
· 45 billeder

Poul Krebs i Friheden

Poul Krebs leverede her til aften en nærværende og stemningsfuld koncert i Friheden. Med sin karakteristiske stemme, varme udstråling og stærke sangkatalog fik han hurtigt publikum med sig og skabte en hyggelig og afslappet atmosfære.

Af Per Leth Jensen

Fed Lørdag - Danser med Drenge
· 60 billeder

Fed Lørdag - Danser med Drenge

Danser med Drenge har 35 års jubilæum i år og det ikoniske band fyrede en fed koncert af i Tivoli Friheden til veloplagte fans. Der blev sunget og skrålet til de gamle hits.

Af Zita Hubback