Tirsdags rundtur i Århundredets festivalen
Århundredets Festival er i fuld gang og solen skinner over festivalen.
Af Natalia Bach
Århundredets Festival er i fuld gang og solen skinner over festivalen.
Af Natalia Bach
Totalt udsolgt arrangement på Godsbanen lørdag den 8. marts 2014.
Af Per Pedersen
Lørdag aften dannede Godsbanen ramme for Århundredets festivalens åbningsfest.
Af Natalia Bach
Verdens smukkeste skibe satte hinanden stævne i Aarhus. Første dag bød på åbning af havneområderne, hvor hundredevis af gæster kunne gå ombord på de imponerende skibe.
Af Lise Nielsen
Onsdag den 24-06 dejligt vejr der kom mange gæster forat se de flotte skibe
Sankt Hans aften bød på milde sommer temperaturer og en fantastisk stemning i Tivoli Friheden. Efter båltalen med Borgmester Anders Winnerskjold tændes bålet, og der synges midsommervisen. Derefter gik På Slaget 12 på senen, der I år markerer sine 40 år på musik scenen med en afskeds turne. Et fantastisk punktum for en lang karierre fyldt med fællessang og fantastisk musik. Tak til PS12 for de mange år og den uforglemmelige musik.
Aarhus Sejlklub og Sejlklubben Bugten arrangerede Danmarksmesterskab for Folkebåd og Scan-Kap. Der var både sol og vind.
Af Lise Nielsen
Den store løbefest i hjertet Aarhus bød på en fantastisk rute gennem byens gader, masser af stemning, musik og tusindvis af heppende tilskuere.
Af Lise Nielsen