Suspekt Tivoli Friheden 2026
Suspekt kiggede forbi i Tivoli Friheden, på hvad der virkede som den varmeste sommeraften i 2026
Kims Bacon 40-års jubilæumskoncert Hos Anders| Efter fyrre år er der stadig bud efter dette orkester, som er blevet en del af den århusianske jazzhistorie siden starten på Vestergade 58 i 1972. I en tid med skilsmisser og virksomhedsfallitter er det godt, at der stadig er nogen, der står sammen om at levere forrygende jazz, blues og boogie woogie. En dejlig eftermiddag med svingende musik og glade mennesker.
Kim Nedergaard: piano, vokal. Hanse Jensen: tenorsax. Nikolai Bøgelund: basun. Jesper Bjarnesen: guitar, vokal. Jørgen Nielsen:
Suspekt kiggede forbi i Tivoli Friheden, på hvad der virkede som den varmeste sommeraften i 2026
Verdens smukkeste skibe satte hinanden stævne i Aarhus. Første dag bød på åbning af havneområderne, hvor hundredevis af gæster kunne gå ombord på de imponerende skibe.
Af Lise Nielsen
Onsdag den 24-06 dejligt vejr der kom mange gæster forat se de flotte skibe
Sankt Hans aften bød på milde sommer temperaturer og en fantastisk stemning i Tivoli Friheden. Efter båltalen med Borgmester Anders Winnerskjold tændes bålet, og der synges midsommervisen. Derefter gik På Slaget 12 på senen, der I år markerer sine 40 år på musik scenen med en afskeds turne. Et fantastisk punktum for en lang karierre fyldt med fællessang og fantastisk musik. Tak til PS12 for de mange år og den uforglemmelige musik.
Aarhus Sejlklub og Sejlklubben Bugten arrangerede Danmarksmesterskab for Folkebåd og Scan-Kap. Der var både sol og vind.
Af Lise Nielsen