Afterlive: Penny
En gang om måneden er der gratis koncert på Caféscenen i Musikhuset. I aftes åbnede Penny døren til et musikalsk univers, hvor amerikansk countrytradition mødte lyden af nordisk folkemusik.
Af Lise Nielsen
Tirsdag d. 22. maj lød startskuddet for Aarhus 1900s kvindeløb i Mindeparken. Det var muligt at løbe 5, 7,5 eller 10 km rundt i området med opløb ned gennem Mindeparken. Vejret artede sig flot, hvilket gjorde det en varm fornøjelse for de mange løbere.
Slørede og dårligt beskårne billeder er desværre ikke fjernet pga. tidsmangel. Se venligst grundigt efter på billedet før køb.
En gang om måneden er der gratis koncert på Caféscenen i Musikhuset. I aftes åbnede Penny døren til et musikalsk univers, hvor amerikansk countrytradition mødte lyden af nordisk folkemusik.
Af Lise Nielsen
Deltagerne var mænd, kvinder og børn, da der blev afholdt OCR, Obstacle Course Racing, på Tangkrogen. Mange havde taget familie og venner med.
Af Lise Nielsen
AGF Inviterede søndag til Den Smukkeste Guldfest på Tangkrogen i Aarhus
Søndags biltræf i Højbjerg køre hele sommeren om søndagen, og Marit Rydbjerg Lausen tak til alle, de trofast som viser deres flotte veteranbiler frem.
Mere end 270 velklædte motorcyklister rullede ud på vejene i det skarpeste gentleman-outfit. Startskuddet lød i år i Galten, hvorefter det flotte felt af klassiske motorcykler forsatte mod Aarhus. Formålet var at skabe opmærksomhed og samle penge ind til mænds mentale helbred og prostataforskning. Beløb der blev indsamlet var 30.700 $. Gentlemens Ride køres på samme dato i hele verden.
Af Lise Nielsen