Nytårstorsk 2011

Foto: Mogens Petersen 72 billeder

Frisk nytårstorsk til alle

Den friskfangede nytårstorsk ser ud til at være reddet trods de seneste dages dårlige fiskevejr.

Det har blæst for meget i Nordsøen til, at ret mange af de små kystfisker­både har været ude af havnen. Men der ser ud til at blive landet torsk nok fra Østersøen til, at alle, som ellers vil, kan få friskfanget torsk på bordet nytårsaften.

"Nordsøtorsk regnes for finere og er de mest efterspurgte. Man siger, at der er lidt mere væde i Østersøtorsk, så de er knap så fast i kødet. Men det kan være svært at smage forskel, hvis man ikke er kender," hører man?

I Århus stod mange traditionelt i kø hos fiskehandleren for at få varer i hus til nytårsmenuen. Det forlyder at flere og flere dropper torsken til fordel for skaldyr, herunder de eftertragtede østers og hummer.

Årets nytårstorsk, tja - hvem ved?

forrige næste
Biltræf i Højbjerg
· 30 billeder

Biltræf i Højbjerg

Søndags biltræf i Højbjerg køre hele sommeren om søndagen, og Marit Rydbjerg Lausen tak til alle, de trofast som viser deres flotte veteranbiler frem.

Af Finn Pedersen

Gentlemen´s Ride
· 555 billeder

Gentlemen´s Ride

Mere end 270 velklædte motorcyklister rullede ud på vejene i det skarpeste gentleman-outfit. Startskuddet lød i år i Galten, hvorefter det flotte felt af klassiske motorcykler forsatte mod Aarhus. Formålet var at skabe opmærksomhed og samle penge ind til mænds mentale helbred og prostataforskning. Beløb der blev indsamlet var 30.700 $. Gentlemens Ride køres på samme dato i hele verden.

Af Lise Nielsen