AGF Guldfest på Tangkrogen
AGF Inviterede søndag til Den Smukkeste Guldfest på Tangkrogen i Aarhus
Frisk nytårstorsk til alle
Den friskfangede nytårstorsk ser ud til at være reddet trods de seneste dages dårlige fiskevejr.
Det har blæst for meget i Nordsøen til, at ret mange af de små kystfiskerbåde har været ude af havnen. Men der ser ud til at blive landet torsk nok fra Østersøen til, at alle, som ellers vil, kan få friskfanget torsk på bordet nytårsaften.
"Nordsøtorsk regnes for finere og er de mest efterspurgte. Man siger, at der er lidt mere væde i Østersøtorsk, så de er knap så fast i kødet. Men det kan være svært at smage forskel, hvis man ikke er kender," hører man?
I Århus stod mange traditionelt i kø hos fiskehandleren for at få varer i hus til nytårsmenuen. Det forlyder at flere og flere dropper torsken til fordel for skaldyr, herunder de eftertragtede østers og hummer.
Årets nytårstorsk, tja - hvem ved?
AGF Inviterede søndag til Den Smukkeste Guldfest på Tangkrogen i Aarhus
Søndags biltræf i Højbjerg køre hele sommeren om søndagen, og Marit Rydbjerg Lausen tak til alle, de trofast som viser deres flotte veteranbiler frem.
Mere end 270 velklædte motorcyklister rullede ud på vejene i det skarpeste gentleman-outfit. Startskuddet lød i år i Galten, hvorefter det flotte felt af klassiske motorcykler forsatte mod Aarhus. Formålet var at skabe opmærksomhed og samle penge ind til mænds mentale helbred og prostataforskning. Beløb der blev indsamlet var 30.700 $. Gentlemens Ride køres på samme dato i hele verden.
Af Lise Nielsen
Dødsmetal på Parkscenen til spotfestival 2026. Både publikum og forsangeren fra Baest fik raspet rusten af stemmebåndene.