GrimFest 25 -Lørdag
Regnen kunne ikke holde festivals gæsterne væk, der blev hygget, sunget med og danset til musikken.
Af Lise Nielsen
Danmarks grimmeste festival med masser af gode navne og super stemning
Regnen kunne ikke holde festivals gæsterne væk, der blev hygget, sunget med og danset til musikken.
Af Lise Nielsen
GrimFest festival 2025 - et eldorado af kultur for alle aldre.
Af Zita Hubback
Hårdtslående rap-metal fik publikums næver i vejret og festivals pladsen til at gynge.
Af Lise Nielsen
De stod på scenen foran en kæmpe skare af publikum, og leverede sange om noget særligt som publikum faldt pladask for.
Af Lise Nielsen
Der blev tændt op under festen med rock´n roll, da det dansk-brasilianske ægtepar indtog scenen med torden og lynild i øjnene.
Af Lise Nielsen
På GrimFest var atmosphere og hygge i højsædet i de unikke grønne områder, og koncerterne opleves helt tæt på.
Af Lise Nielsen
Funckstøvlerne var solidt plantet på scenen i Musikhuset til gratis koncert. En tur down memory lane, hvor verdensklasse basisten, Ida Nielsen, gav nyt liv til Princes største hits.
Af Lise Nielsen
Traditionen tro slog Grundfør Festival dørene op, sidste weekend i Juni, til et fest fyrværkeri af bands i forskellige stilarter. Bag forsamligshuset i den lille "gryde" der bliver forvandlet til den hyggeligste lille festival plads. Året stod på rekord varme, men også rekord i fleste mennesker på scenen. Det skete da Lisbjerg Bigband åbnede festivallen med en gang bigband musik. Herefter tog Sko & Torp over med en del af deres kendte hits. Skarpt efterfulgt af Bamse Madsen og Lene, der leverede de gode gamle Bamse sange i overlegen stil. One Cent Village tog over med musik lånt fra blandt andet REM, Tom Petty og Niel Young. Efterfulgt af Sleeping Dogs, der spiller egne fortolkninger af perler fra tiden og datidens lydbilleder. Kort fortalt; masser af sublim musik– nyt, såvel som gammelt – opført i klassisk rockformation; sang/guitar, guitar, bas og trommer! Med Howling Coyote kom der tryk på, med noget seriøst ROCK! Musikker er lånt fra bands som ZZ top, Clutch, Rivalsons, men også egne numre fandt ind på setlisten. Videre i rock genren spillede Lizzy iz Dizzy der hylder Dizzy Mizz Lizzy med deres fortolkninger af det kendte rockbands numre. Til slut kulminerede festivallen i et intermezzo af danse musik, med bandet Turbolir. Bandet var på scenen sidste år, men nåede kun 3 numre inden strømmen gik og de måtte stoppe. I år tog de den hjem i en kæmpe fest.
På den varmeste dag nogensinde målt i Danmark blev den 38. udgave af Aarhus Jazz Festival markeret med jazzede toner i byens gader. Traditionen tro gik Aarhus Jazz Festival Brass Band street parade igennem midtbyen.
Af Lise Nielsen
Suspekt kiggede forbi i Tivoli Friheden, på hvad der virkede som den varmeste sommeraften i 2026
Verdens smukkeste skibe satte hinanden stævne i Aarhus. Første dag bød på åbning af havneområderne, hvor hundredevis af gæster kunne gå ombord på de imponerende skibe.
Af Lise Nielsen
Onsdag den 24-06 dejligt vejr der kom mange gæster forat se de flotte skibe