Festugens 60-års jubilæumskoncert
En storslået koncert på Pier 3 med noget af det bedste Festugemusik og nogle af de største artister, der er kommet ud af Aarhus de seneste 60 år.
En storslået koncert på Pier 3 med noget af det bedste Festugemusik og nogle af de største artister, der er kommet ud af Aarhus de seneste 60 år.
Der var festuge ræs for både små som for store børn. Aarhus RC Basher lavede lørdag gaderæs med fjernstyrede biler. Der var rift om at prøve bilerne på en af de opstillede baner.
Af Per Dreyer
Sankt Pauls Band gav en forrygende koncert i et propfyldt Jazz & Folk telt på - ja Sankt Pauls Plads
Selv en hidsig byge kunne ikke slukke festen på Pustervig. Stemningen var høj fra start, og publikum var klar til at holde traditionen i live.
Rosé Løbet i Aarhus blev endnu engang en festlig del af Festugen! Perfekt vejr, masser af grin og en stemning der bare voksede, jo længere vi kom rundt på ruten. De seks glas rosé blev nydt i solskin og godt selskab, mens turen gik gennem byens hyggelige gader, grønne oaser og udsigten til havet.
Stor aktivitet i Rådhusparken tirsdag eftermiddag den 3. september.
Af Jens Ravn
Tranen er et helligt dyr i Japan og symbol på lykke og held. Hver onsdag foldes der Traner i Verdensrummet på Dokk1.
Over 400 løbere trodsede det blæsende vejr og gennemførte Aarhus Fremads årlige løb omkring engsøen.
Af Per Dreyer
Vagtskiftet ved Marselisborg Slot skærtorsdag kl. 12 tiltrak mange fremmødte, mens politiets indsatsleder undervejs tog sig tid til at besvare spørgsmål fra en nysgerrig dreng.
En isfyldt tur langs vandet, fra Dokk1 til Bellevue, og forbi den frost ramte badeanstalt.
Af Per Dreyer
Kazoo forvandlede Musikhuset til en musikskole legeplads, og hele huset summede af liv og musik glade børnefamilier.
Af Lise Nielsen