Dodo and the Dodoes i Friheden
40 år og stadig fest! 🎉 Dodo and the Dodoes leverede en energifyldt aften i Friheden, hvor publikum sang med og stemningen var i top fra start til slut.
Der smeltede mangt et pigehjerte, da Christopher gik på scenen til Fed Fredag i Tivoli Friheden.
Publikum var mødt talstærkt op, og der var ikke mange ledige pladser foran scenen.
40 år og stadig fest! 🎉 Dodo and the Dodoes leverede en energifyldt aften i Friheden, hvor publikum sang med og stemningen var i top fra start til slut.
Lamin var igen i år at finde i Tivoli Friheden. I 2025 dog uden Artigeardit, men det lød ikke til at publikum var utilfredse med Lamin alene.
Dodo and the Dodos satte rammerne til en kæmpe fest i Tivoli Friheden denne fredag. Et veloplagt band gav et brag af en koncert, og det fantastiske publikum kvitterede med fællessang og god stemning. Havde der været tag over tivoli friheden havde det været blæst af da "Re-Sepp-Ten" blev spillet, publikum sang så højt at det måtte kunne høres helt tilbage i 1986! Vejrguderne havde søret for skønt sensommervejr, og den gamle tivolipark stod for stemningen og det glade publikum satte prikken på en skøn aften.
Aphaca var en stor medvirkende årsag til at Tivoli Friheden var fyldt til randen med forventningsfulde gæster og fans til årets sidste Fed Lørdag i denne omgang.
Der nødvendigt at komme i god tid, hvis man skulle have en plads ved scenen til dobbeltkoncert med Malte Ebert og Aphaca til Fed Lørdag i Tivoli Friheden.
Verdens smukkeste skibe satte hinanden stævne i Aarhus. Første dag bød på åbning af havneområderne, hvor hundredevis af gæster kunne gå ombord på de imponerende skibe.
Af Lise Nielsen
Onsdag den 24-06 dejligt vejr der kom mange gæster forat se de flotte skibe
Aarhus Sejlklub og Sejlklubben Bugten arrangerede Danmarksmesterskab for Folkebåd og Scan-Kap. Der var både sol og vind.
Af Lise Nielsen
Den store løbefest i hjertet Aarhus bød på en fantastisk rute gennem byens gader, masser af stemning, musik og tusindvis af heppende tilskuere.
Af Lise Nielsen
Søndags biltræf i Højbjerg er et fast ugentligt samlingspunkt for entusiaster med klassiske biler, specialbiler, veteranbiler, motorcykler og knallerter