DM hyggebold 2018
Hyggebold igen i år, på Lyseng stadion, som er en endags fodboldfestival for fest- og fodboldglade mennesker, der har fokus på livsglæde! Alle har ret til at hygge sig med at spille bold, det var uanset niveau og forudsætninger.
Et ønske fra portuguisiske turister om at se Fregatten Jylland, resulterede i disse foto - meget af FREGATTEN og lidt af Ebeltoft!
Hyggebold igen i år, på Lyseng stadion, som er en endags fodboldfestival for fest- og fodboldglade mennesker, der har fokus på livsglæde! Alle har ret til at hygge sig med at spille bold, det var uanset niveau og forudsætninger.
Imens vi venter på, at det skal blive sommer, er her masse sjove indendørs aktiviteter
Der findes andet end Superligaen.
Af John Jensen
Herligt igen at opleve grønttorvet med fart på - masser af boder og masser af kunder.
Endnu en dag hvor turisterne fra syden valgte hvad de ville se i Århus - og det kom der disse foto ud af ....
En portugiser som turist i dag på tur i Aarhus. Det kom der disse foto ud af; spændende at se hvad turisterne kigger på og fotograferer.
Strand og skove ved Moesgaard var et samlingspunkt for vikingen fra hele verden, og gav besøgende en uforglemmelig oplevelse af at træde ind i en tidslomme fyldt med historiefortælling, offerplads, vikingeskibe, gøglere og handlende, der solgte alt fra mjød til håndlavede smykker.
Af Lise Nielsen
Poul Krebs leverede her til aften en nærværende og stemningsfuld koncert i Friheden. Med sin karakteristiske stemme, varme udstråling og stærke sangkatalog fik han hurtigt publikum med sig og skabte en hyggelig og afslappet atmosfære.
Danser med Drenge har 35 års jubilæum i år og det ikoniske band fyrede en fed koncert af i Tivoli Friheden til veloplagte fans. Der blev sunget og skrålet til de gamle hits.
Af Zita Hubback
En sommeraften i verdensklasse dannede Møllerup Gods ramme for Verdensballetten. Dronning Margrethe var med som gæst. For mange gæster var begivenheden en skøn sommertradition med ballet, opera og klassisk musik i smukke omgivelser.
Af Lise Nielsen
Funckstøvlerne var solidt plantet på scenen i Musikhuset til gratis koncert. En tur down memory lane, hvor verdensklasse basisten, Ida Nielsen, gav nyt liv til Princes største hits.
Af Lise Nielsen