Baest - Spotfestival 2026
Dødsmetal på Parkscenen til spotfestival 2026. Både publikum og forsangeren fra Baest fik raspet rusten af stemmebåndene.
Musikhuset - Store sal.
Sebastian Lind er en singersongwriter, som lader sine sange svøbe ind i varme elektroniske beats og iørefaldende pop-melodier. Det kan høres på radiohittet ”Never Let Go”, der i 2011 hjalp Lind til at bryde igennem til et bredt publikum. Albummet ”I Will Follow” gik efterfølgende Top 10 på den tyske iTunes-liste, og på den baggrund tog Sebastian Lind i efteråret 2012 på en længere turné i Tyskland...http://spotfestival.dk/
Dødsmetal på Parkscenen til spotfestival 2026. Både publikum og forsangeren fra Baest fik raspet rusten af stemmebåndene.
Hold op for en fest, som Elsked satte i gang på den sidste koncert i Store sal i Musikhuset til Spot 2026
Icekiid fik Store sal i Musikhuset til at gynge og publikum til at synge med på 2. dagen af Spotfestival 2026
Milo skabte en lang lang kø til Rytmisk Sal i Musikhuset til Spotfestival 2026
Unge Will spillede lørdag på Parkscenen i Musikhusparken til Spot 2026
Rytmisk sal i Musikhuset lagde rammer til en skøn koncert lørdag aften på Spot Festivallen
Søndag summede Moesgaard af liv, da Vikingedagene bød på historiske oplevelser for både børn og voksne. Besøgende kunne opleve vikingelejre, se imponerende kampe og få indblik i datidens håndværk og dagligliv. Arrangementet tiltrak mange interesserede, som nød en dag i historiens tegn under åben himmel. De levende formidlinger og autentiske omgivelser gjorde fortiden nærværende for publikum.
Strand og skove ved Moesgaard var et samlingspunkt for vikinger fra hele verden, og gav besøgende en uforglemmelig oplevelse af at træde ind i en tidslomme fyldt med historiefortælling, offerplads, vikingeskibe, gøglere og handlende, der solgte alt fra mjød til håndlavede smykker.
Af Lise Nielsen
Poul Krebs leverede her til aften en nærværende og stemningsfuld koncert i Friheden. Med sin karakteristiske stemme, varme udstråling og stærke sangkatalog fik han hurtigt publikum med sig og skabte en hyggelig og afslappet atmosfære.
Danser med Drenge har 35 års jubilæum i år og det ikoniske band fyrede en fed koncert af i Tivoli Friheden til veloplagte fans. Der blev sunget og skrålet til de gamle hits.
Af Zita Hubback
En sommeraften i verdensklasse dannede Møllerup Gods ramme for Verdensballetten. Dronning Margrethe var med som gæst. For mange gæster var begivenheden en skøn sommertradition med ballet, opera og klassisk musik i smukke omgivelser.
Af Lise Nielsen