Vinterferien på Steno Museet

Foto: Steen Elsted Rasmussen 108 billeder

På Steno Museet i vinterferien er der masser af oplevelser for både store og små. Blandt andet kan man rejse til fjerne verdener, opdage det ydre rum og besøge måner & planeter.
Man kan trække i rumdragten og tage en selfie i den specialbyggede StenoKapsel.
Man kan sætte fantasien på astro-turbo og lave sin egen eventyrlige StopMotion-film om rejsen til fjerne planeter.

Street Parade Aarhus Jazz Festival Brass Band
· 131 billeder

Street Parade Aarhus Jazz Festival Brass Band

På den varmeste dag nogensinde målt i Danmark blev den 38. udgave af Aarhus Jazz Festival markeret med jazzede toner i byens gader. Traditionen tro gik Aarhus Jazz Festival Brass Band street parade igennem midtbyen.

Af Lise Nielsen

The Tall Ships Races Aarhus 2026
· 154 billeder

The Tall Ships Races Aarhus 2026

Verdens smukkeste skibe satte hinanden stævne i Aarhus. Første dag bød på åbning af havneområderne, hvor hundredevis af gæster kunne gå ombord på de imponerende skibe.

Af Lise Nielsen

Sankt Hans og På Slaget 12 i Friheden
· 78 billeder

Sankt Hans og På Slaget 12 i Friheden

Sankt Hans aften bød på milde sommer temperaturer og en fantastisk stemning i Tivoli Friheden. Efter båltalen med Borgmester Anders Winnerskjold tændes bålet, og der synges midsommervisen. Derefter gik På Slaget 12 på senen, der I år markerer sine 40 år på musik scenen med en afskeds turne. Et fantastisk punktum for en lang karierre fyldt med fællessang og fantastisk musik. Tak til PS12 for de mange år og den uforglemmelige musik.

Af Bjarne Gul Christensen