Wings for Life World Run 2016

Foto: Henrik Dreyer 1040 billeder

Søndag den 8. maj 2016 var verdens største velgørenhedsløb tilbage i Aarhus, da startskuddet gik til Wings for Life World Run. I 33 lande verden over gik starten samtidig, lige meget om det er ved højlys dag eller midt om natten. I Danmark blev løbet afholdt kl. 13:00.

Hele ideen bag løbet er at støtte organisationen Wings for Life Foundation. Deres mission, er at forbedre forskningen inden for rygmarvsskader. Derfor går 100% af startgebyret ubeskåret til livsforandrende projekter inden for rygmarvsforskning.

Det unikke ved Wings for Life World Run er, at der ikke er en fast mållinje. I stedet bliver løberne fulgt af målstregen i form af en bil, der hele tiden accelererer i fart. Mållinje-bilen sætter i gang en halv time efter løberne og lægger ud med 15km/t. Når bilen så overhaler dig, er du ude af løbet. Løbet fortsætter til der kun er en kvindelig og en mandlig atlet tilbage på verdensplan. Disse to vil blive udnævnt som "Wings for Life World Champions".

Danish Rollercup i Århus
· 312 billeder

Danish Rollercup i Århus

På denne solbeskinnede lørdag, blev Danish Rollercup afholdt i Århus. Det er en serie af løb der hen over sæsonen bliver afholdt i flere byer rundt om i Danmark. Man mødes og hygger sig imellem løbene og når man er på banen så gælder det om en ting nemlig at give de andre kamp til stregen. Der er fart på fra de helt unge løbere til seniorerne. En af deltagerne er 66 år, så det er ikke for sent at få skøjterne på. De ældre kører fungere også som dommere, så der byttes lidt rundt mellem løbene. Derudover er der stor forældre opbakning til sporten. Her er plads til alle aldre, og erfarings niveauer. Nogle går efter sejren, andre er bare glade for at være med og få motion og en på opleveren. Det er klubben "Aarhus 1900 inlinere" der afhold løbet denne weekend, et skønt arrangement i dejlige rammer.

Af Bjarne Gul Christensen

Hos Aarhus RC Bashers
· 56 billeder

Hos Aarhus RC Bashers

På besøg hos Aarhus RC Bashers i Lystrup. Her kan man kan køre med elektriske fjernstyrede biler på en af de mange spændende baner.

Af Per Dreyer

Historisk Weekend på Ring Djursland
· 589 billeder

Historisk Weekend på Ring Djursland

Historisk Weekend markerede Ring Djurslands 60-års jubilæum med masser af action på banen. Publikum oplevede alt fra klassiske racerbiler til vilde Go-Karts, mens der blev kæmpet hårdt i de historiske klasser. En weekend med fart, nostalgi og intense dueller.

Af Bjarne Gul Christensen

Lystrupløbet 2025
· 206 billeder

Lystrupløbet 2025

168 løbere trodsede vejrets luner og deltog i årets Lystrupløb. Lystrup-if Løb&Motion valgte at donere hele overskuddet til gymnastik afdelingen som havde været udsat for svindel,

Af Per Dreyer

Højbjerg GymNight 2025
· 208 billeder

Højbjerg GymNight 2025

Højbjerg Gymnastikforening havde inviteret til Gymnight, hvor nogen af de bedste hold fra Østjylland og Ollerup Gymnastikhøjskoles elitehold sørgede for bragende god underholdning for alle de fremmødte publikummer.

Af Lars Jørgensen

The Tall Ships Races Aarhus 2026
· 154 billeder

The Tall Ships Races Aarhus 2026

Verdens smukkeste skibe satte hinanden stævne i Aarhus. Første dag bød på åbning af havneområderne, hvor hundredevis af gæster kunne gå ombord på de imponerende skibe.

Af Lise Nielsen

Sankt Hans og På Slaget 12 i Friheden
· 78 billeder

Sankt Hans og På Slaget 12 i Friheden

Sankt Hans aften bød på milde sommer temperaturer og en fantastisk stemning i Tivoli Friheden. Efter båltalen med Borgmester Anders Winnerskjold tændes bålet, og der synges midsommervisen. Derefter gik På Slaget 12 på senen, der I år markerer sine 40 år på musik scenen med en afskeds turne. Et fantastisk punktum for en lang karierre fyldt med fællessang og fantastisk musik. Tak til PS12 for de mange år og den uforglemmelige musik.

Af Bjarne Gul Christensen