BESTSELLER Aarhus City Half 2026
Den store løbefest i hjertet Aarhus bød på en fantastisk rute gennem byens gader, masser af stemning, musik og tusindvis af heppende tilskuere.
Af Lise Nielsen
D. 30 september 2023 løb en flok flittige løbere 21,1 km bl.a. rundt om Brabrandsøen. Find hurtigt dig selv: Sammenhold din tid med at billederne er taget kort før 14 km mærket.
Den store løbefest i hjertet Aarhus bød på en fantastisk rute gennem byens gader, masser af stemning, musik og tusindvis af heppende tilskuere.
Af Lise Nielsen
Der blev løbet Bestseller Aarhus City Halvmarathon. Turen bød på sol og lidt regn og 13.000 glade deltagere. Deltagerne blev mødt af en fantastisk stemning langs ruten, hvor tilskuere heppede og skabte en festlig atmosfære. Løbet førte deltagerne gennem nogle af Aarhus' smukkeste områder, herunder den historiske bymidte og den naturskønne havnefront. Efter løbet var der mulighed for at nyde forfriskninger og deltage i forskellige aktiviteter ved målområdet, hvor både løbere og tilskuere kunne fejre en vellykket dag.
Ca. 1.200 deltog i et udsolgt halvmarathon stævne arrangeret af Aarhus 1900. En lun - men blæsende tur rundt om Brabrand sø.
I bagende sol løb de ca. 9500 deltagere 10. udgave af Bestseller Aarhus City Halvmarathon.
Aarhus Halvmaraton 2016 - 13km, Brabrandstien. Omkring 700 løbeglade mennesker, trodsede det ustadige vejr, og deltog i Aarhus Halvmaraton søndag d. 4. september 2016.
Verdens smukkeste skibe satte hinanden stævne i Aarhus. Første dag bød på åbning af havneområderne, hvor hundredevis af gæster kunne gå ombord på de imponerende skibe.
Af Lise Nielsen
Onsdag den 24-06 dejligt vejr der kom mange gæster forat se de flotte skibe
Sankt Hans aften bød på milde sommer temperaturer og en fantastisk stemning i Tivoli Friheden. Efter båltalen med Borgmester Anders Winnerskjold tændes bålet, og der synges midsommervisen. Derefter gik På Slaget 12 på senen, der I år markerer sine 40 år på musik scenen med en afskeds turne. Et fantastisk punktum for en lang karierre fyldt med fællessang og fantastisk musik. Tak til PS12 for de mange år og den uforglemmelige musik.
Aarhus Sejlklub og Sejlklubben Bugten arrangerede Danmarksmesterskab for Folkebåd og Scan-Kap. Der var både sol og vind.
Af Lise Nielsen
Den store løbefest i hjertet Aarhus bød på en fantastisk rute gennem byens gader, masser af stemning, musik og tusindvis af heppende tilskuere.
Af Lise Nielsen