Jul I Friheden
Kom til magisk Jul i Friheden i Aarhus, hvor hele parken bliver forvandlet til et eventyrligt juleland med glitrende julelys, julekugler og sne overalt.
Søndag afholdes julefrokost for hjemløse i AarhusI dag blev der klargjort, lavet mad, pakket julegaver ind, klargjort tøj og dækket op til den store guldmedalje.
Der blev kogt og brunet 75 kg kartofter, 25 kg flæskestege, 30 kg. chili con carne, 20 kg ris a la mande, 10 liter kirsebærsauce, 35 poser æbleskiver, 10 kg høns i asparges, sild og masser af andre traditionelle juleretter, kager og sllik, der er sponsoreret af private og lokale virksomheder.
Du kan læse mere på https://www.facebook.com/homelessaarhus
Kom til magisk Jul i Friheden i Aarhus, hvor hele parken bliver forvandlet til et eventyrligt juleland med glitrende julelys, julekugler og sne overalt.
Trods gråvejr og regn fyldte aarhusianerne Den Gamle Bys stemningsfulde gader for at opleve den særlige aftenjul.
Andreas Odbjerg underholdte med akustisk koncert til Sallings lystændingsfest
Musik året i Aarhus blev rundet af med fællessang på Bispetorv.
Vild Skater contest på Grimhøjgård og kåring af Danmarks grimmeste skater
Af Zita Hubback
Masser af fed musik og stemning til den grimmeste lørdag.
Af Zita Hubback
Søndag summede Moesgaard af liv, da Vikingedagene bød på historiske oplevelser for både børn og voksne. Besøgende kunne opleve vikingelejre, se imponerende kampe og få indblik i datidens håndværk og dagligliv. Arrangementet tiltrak mange interesserede, som nød en dag i historiens tegn under åben himmel. De levende formidlinger og autentiske omgivelser gjorde fortiden nærværende for publikum.
Strand og skove ved Moesgaard var et samlingspunkt for vikinger fra hele verden, og gav besøgende en uforglemmelig oplevelse af at træde ind i en tidslomme fyldt med historiefortælling, offerplads, vikingeskibe, gøglere og handlende, der solgte alt fra mjød til håndlavede smykker.
Af Lise Nielsen
Poul Krebs leverede her til aften en nærværende og stemningsfuld koncert i Friheden. Med sin karakteristiske stemme, varme udstråling og stærke sangkatalog fik han hurtigt publikum med sig og skabte en hyggelig og afslappet atmosfære.
Danser med Drenge har 35 års jubilæum i år og det ikoniske band fyrede en fed koncert af i Tivoli Friheden til veloplagte fans. Der blev sunget og skrålet til de gamle hits.
Af Zita Hubback