Afslutning Af Kulturhovedstaden Aarhus 2017
Afslutningen af kulturhovedstadsåret set lidt fra oven
Afslutningen af kulturhovedstadsåret set lidt fra oven
I forbindelse med Århus 2017 lagde Depth Of Field forestillingen vejen forbi Århus den 15. og 16. september.
Lyseng Svømmebad forvandledes i påsken 2017 til en verden af farver, gøgl, musik og bevægelse. Der var sjov, hygge og masser af familievandhunde i bassinet.
My Playground er et nyt og gratis legelandskab i Rådhusparken i Aarhus. Det innovative legelandskab består af mere end 37 hvide kuber i forskellige størrelser, med en højde på op til tre meter, fordelt på 400 kvadratmter på Rådhuspladsen. Kuberne kan kombineres på utallige måder og står på et underlag af certificeret faldgummi. Med jævne mellemrum bliver legepladsen indhyllet i tåge, så alle sanser kommer i spil. De hvide klodser er prydet med små poetiske sætninger, som du kan gå på opdagelse i.
Ridehuset var fra åbningen af Kunst for alle 2017 fyldt til bristepunktet af folk med interesse for kunst. Og der var meget at se på og fordybe sig i. 55 kunstnere fra hele landet havde fyldt standene med deres værker i Ridehuset, der dannede den perfekte ramme og atmosfære til arrangementet.
Af Jens Ogstrup
Åbningen af Kulturåret 2017 set fra det fjerneste hjørne af Viby J.
Så blev den Europæisk Kulturhovedstad 2017 Åbent i Aarhus
Officiel åbning af Aarhus som Europæisk Kulturhovedstad 2017. Optog og lysshow set fra Hotel Atlantic mod Mindet.