Bagagerumsmarked på Godsbanen
Bagagerumsmarked på Godsbanen med masser af hygge og spændende ting for hele familien.
Solen skinnede, masser af guld i standende, lækre lammepølser og en masse glade mennesker... Lions bagagerumsmarked på Ingerslev er bestemt et besøg værd...http://www.lions-bagagerumsmarked.dk/
Bagagerumsmarked på Godsbanen med masser af hygge og spændende ting for hele familien.
Under overskriften Mødet mellem mennesker på Langenæs er det nu 2. gang man i lokalområdet er gået sammen om at skabe en festival.
Af Lars Thomsen
De to første weekender i februar, er Ridehuset fyldt med masser af antik- og loppefund. Boderne bugner af glas og porcelæn, gamle instrumenter og zinkspande, figurer og gammelt legetøj, lamper og kasketter. Kort sagt - der er der noget for enhver smag
" Vores Rundhøj fællesskab " har endnu engang samlet sig om et bagagerumsmarked
Tranen er et helligt dyr i Japan og symbol på lykke og held. Hver onsdag foldes der Traner i Verdensrummet på Dokk1.
Over 400 løbere trodsede det blæsende vejr og gennemførte Aarhus Fremads årlige løb omkring engsøen.
Af Per Dreyer
Vagtskiftet ved Marselisborg Slot skærtorsdag kl. 12 tiltrak mange fremmødte, mens politiets indsatsleder undervejs tog sig tid til at besvare spørgsmål fra en nysgerrig dreng.
En isfyldt tur langs vandet, fra Dokk1 til Bellevue, og forbi den frost ramte badeanstalt.
Af Per Dreyer
Kazoo forvandlede Musikhuset til en musikskole legeplads, og hele huset summede af liv og musik glade børnefamilier.
Af Lise Nielsen